• امروز : پنج شنبه - ۱۰ خرداد - ۱۴۰۳

تاوان ناخواسته واگذاری‌های بلاتکلیف در کیلان/ سمی که ۲۰ سال داروی آن پیدا نشده!

  • کد خبر : 833
  • 16 فروردین 1402 - 13:44
تاوان ناخواسته واگذاری‌های بلاتکلیف در کیلان/ سمی که ۲۰ سال داروی آن پیدا نشده!
واگذاری‌های ملکی سنوات قبل که به اشتباه به واگذاری‌های شورای شهر و شهرداری کیلان معروف شده‌اند، از حدود دو دهه قبل به یکی از معضلات و مشکلات مهم شهر و تعداد بسیار زیادی از مردم تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه خبری کیلان نیوز، واگذاری‌های ملکی سنوات قبل که به اشتباه به واگذاری‌های شورای شهر و شهرداری کیلان معروف شده‌اند، از حدود دو دهه قبل به یکی از معضلات و مشکلات مهم شهر و تعداد بسیار زیادی از مردم تبدیل شده و تبعات منفی متعاقب آن برای شهر کیلان تا آ‌نجاست که گاهاً برای اخذ خدمات قانونی منطبق بر شرح وظایف برخی ادارات هم به‌نوعی مانع می‌شود. سال‌هاست کیلان، شهری کهن که به‌حق نماد فرهنگ و علم بوده و تمام املاکش دارای اسناد مالکیت است و در نتیجه درگیری‌ها، اختلافات و بزهکاری‌های ملکی به‌ندرت در آن به چشم‌خورده، تاوان‌های ناخواسته این مشکل بزرگ را داده است.

افرادی که به هر ترتیب از این واگذاری‌ها صورتجلسه‌ای در اختیار دارند، بدون اینکه کمترین نقشی در صواب یا ناصواب بودن این طرح داشته باشند در سنوات گذشته بلاتکلیف مانده و همواره رنج‌کشیده این موضوع بوده‌اند و متاُسفانه مشکل به‌جای حل در هر دوره به‌عنوان دردی لاینحل به دوره بعدی مدیریت شهر حمل شده است و بدتر اینکه بعضاً بدون تقبل زحمت مطالعه و بررسی و صرفاً بر اساس ویژگی های شخصیتی قفل های عجیب هم به آن زده اند.

وقتی با برنامه‌های متعدد دوره ششم مدیریت شهر به امید ایجاد تحول تحویل گرفته شد، با الزام صرف حداقل ۷۰ درصد زمان برای موضوع واگذاری‌ها مواجه شده و در عمل دیدیم قبل از تعیین تکلیف این ارث ناخواسته زمان و توان کافی جهت پرداختن به سایر امور نمی‌ماند، لذا جهت تعیین تکلیف قانونی این پرونده بیش‌از پیش مصمم شده و با تعریف مراحل مختلف تلاشی سخت خاص آغاز شد.

زخمی کهنه، چند هزار نفر معطل، فضای منفی، بلاتکلیفی مطلق، مشخص نبودن متراژ واقعی املاک واگذار شده و حتی تعداد نفرات دارای صورتجلسه، ناشناخته بودن ماهیت زمین‌ها، عدم تعریف مسیر و برنامه برای تعیین تکلیف و … همه چیزی بود که به‌عنوان اطلاعات واگذاری‌ها وجود داشت و به این شکل پرونده با تابلوی ورود ممنوع، تخلف و غیرممکن در هاله‌ای از ابهام جا گرفته بود.

*بررسی شورای ششم چهره‌ای متفاوت از واگذاری‌ها آشکار ساخت

پیمان آقاجان‌احمدی، رئیس شورای اسلامی شهر کیلان در خصوص اقدامات این دوره از شورا برای تعیین تکلیف چند ساله این معضل در شهر کیلان می‌گوید: شورای ولایی – مردمی ششم در نهایت بی‌ادعایی تلاشش در رابطه با موضوع را آغاز کرد و خداوند شاهد است که جمع‌آوری، بررسی و مطالعات مربوط گاهاً فاصله استراحت مابین دو روز را به یکی دو ساعت تقلیل می‌داد و در اولین گام، جمع‌آوری مدارک و اطلاعات در دستور کار قرار گرفت و از همان گام نخست، نشانه‌هایی لزوم بررسی‌ها را بیشتر کرد.

وی افزود: در گام بعدی، جهت حضور همه افراد حقیقی، حقوقی و تعاونی‌ها فراخوان داده شد؛ در این فراخوان علاوه بر به‌روزرسانی اطلاعات، مسائل و مشکلات متعددی شناسایی و تعداد افراد نزدیک به واقعیت مشخص شد؛ اطلاعات حاصل از فراخوان داده شده کمک شایانی به حل موضوع و اتخاذ مسیر خواهند کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر کیلان گفت: اتمام ایام فراخوان با برگزاری به‌موقع جلساتی در فرمانداری شهرستان دماوند که همواره به تعیین تکلیف تأکید داشته، هم‌زمان و پیشنهاد شورای شهر در راستای شناسایی ماهیت املاک به بندی از مصوبات تبدیل و در دستور کار قرار گرفت.

آقاجان‌احمدی با بیان اینکه عبور از مرحله کارشناسی با مشکلات خاصی تواُم بود که به لطف خداوند انجام و فواید ارزنده خود را به همراه داشت، تصریح کرد: با عنایت به شرایط متفاوت هر کدام از واگذاری‌ها نسبت به دیگری، موارد از هم تفکیک تا با تعیین نیاز و روش هر کدام اقدامات لازم انجام شود؛ دریافت نظریه کارشناسی هم در هر کدام از واگذاری‌ها تأثیرات مربوط به خود را به جا گذاشت.

وی بیان کرد: با کنار هم قراردادن نظریه کارشناسی، مفاد برخی مدارک و …، لزوم مطالعه و بررسی بیشتر پرونده‌های مرتبط بیش از پیش مشخص و هزاران برگ اوراق پرونده‌های جدیدی با اختصاص ساعت‌ها زمان سطر به سطر مورد بررسی دقیق قرار گرفت؛ این بررسی‌ها که پشتوانه اقدامات قبلی را هم به همراه داشت، به لطف خداوند چهره‌ای متفاوت از واگذاری‌ها را آشکار ساخت.

*واگذاری‌ها صرفاً تصمیم مدیریت شهری کیلان نبوده/ تاریکی‌های پرونده روبه روشنایی است

رئیس شورای اسلامی شهر کیلان گفت: با حقایق عیان شده، دیگر نمی‌شود که واگذاری‌ها را، واگذاری‌های شورای شهر و شهرداری کیلان دانست؛ تصمیم به اجرای این مهم توسط مدیریت وقت شهر کیلان به‌تنهایی گرفته نشده، چراکه بر اساس مصوبات فرمانداری شهرستان مکان یابی اجرای باغ شهر در کیلان انجام و متعاقب آن امور پیش رفته است.

آقاجان‌احمدی تصریح کرد: قبل از واگذاری املاک منابع طبیعی به راه و شهرسازی، بحث واگذاری ۲۵۰ هکتار جهت اجرای باغ شهر مطرح شده و اسناد آن هم موجود است؛ با صرف ساعت‌ها زمان و تلاش شبانه‌روزی، شورای شهر آرشیوی مؤثر از اوراق و مکاتبات در حال جمع‌آوری است که به‌ زودی گزارش مرتبط بر اساس واقعیات تنظیم و تقدیم مراجع ذی‌صلاح شده و هم‌زمان فاز متفاوت اجرایی با کار گروهی متخصص آغاز خواهد شد.

وی ادامه داد: از مهم‌ترین ویژگی‌های این اقدامات که آغاز می‌شود، باید تغییر نگاه‌ها به موضوع مخصوصاً در بعد میزان تاُثیر و خواست مدیریت شهر کیلان به وقوع و آغاز واگذاری‌هاست؛ خوشبختانه امروز مسئولان ادارات مختلف همگی مردمی، متعهد و دلسوز بوده و به تعیین تکلیف و حل مشکلات مردم علاقه‌مند هستند.

*ادارات دخیل در مسیر تعیین تکلیف قانونی مشکلات در کنار مدیریت شهری باشند

رئیس شورای اسلامی شهر کیلان تاکید کرد: در کنار این حس ستودنی و پتانسیل ارزشمند و امیدارکننده خواست موُکد ما هم این است که همه ادارات دخیل، چه آنها که مسئولیتی داشته‌اند، صورتجلسه‌ای امضاء یا مسیر مشخص نموده‌اند، وعده‌ای داده و برخی که منافعی از کنار واگذاری‌ها داشته‌اند، اکنون به اندازه لازم در مسیر تعیین تکلیف قانونی مشکلات در کنار ما باشند.

آقاجان‌احمدی بیان کرد: نتایج حاصل اقدامات مظلومیت شهر کیلان و پیرو آن افرادی که صورت‌جلسه در اختیار دارند را بیشتر از قبل عیان خواهد ساخت و خوشبختانه در شرایطی تاریکی‌های پرونده واگذاری‌ها در حال ازمیان‌رفتن هستند که همه مسئولان وقت به پیروی از سیاست‌های کلان کشوری در پی رفع مشکلات جامانده از قبل هستند و این آن چیزی است که می‌تواند دعای خیر افراد دارای صورتجلسه را همراه کار نماید.

*سال ۱۴۰۲، سال گره‌گشایی پرونده واگذاری‌ها باشد/ همه مقابل مردم مسئول هستند

رئیس شورای اسلامی شهر کیلان اظهار داشت: به دلیل پراکنده بودن اسناد و اوراق مرتبط در سنوات قبل، مدیریت شهر کیلان هیچ‌گاه نتوانسته بود که مسیری مشخص را جهت تعیین تکلیف تعریف و بر اساس آن اقدام نماید، اما با تغییر وضعیت مسلماً شرایط متفاوت دنبال خواهد شد.
آقاجان‌احمدی افزود: این واگذاری‌ها صرفاً توسط مدیریت شهر کیلان صورت نپذیرفته و همه مقابل آن و مقابل مردمی که سال‌ها درگیر هستند، مسئول هستیم؛ مسئولی که به انجام واگذاری‌ها رضایت داده به یک‌شکل و آنکه سال‌ها اقدامات در این عرصه را ندیده (ندیدن جرثقیل‌ها در چهار سوی شهر!) به یک‌شکل دیگر مسئولیت دارند؛ اما این میان هیچ تقصیری نمی‌توان برای مردم متصور شد و آنچه هم امروز مهم بوده، باز کردن گره از کار همین مردم است.
وی گفت: مدیریت ولایی – مردمی شهر کیلان پاسخگوتر از همیشه و بیش از گذشته خود را متعهد به پیگیری موضوع دانسته و معتقد است که سال ۱۴۰۲ باید سال باز شدن گره دو دهه‌ای این مشکلات باشد.

*مردم با کمترین نقش تاوان داده‌اند/ چرا گرفتاری مردم به چشم نیامده است؟

نتایج حاصل از کنار هم قراردادن مدارک و اوراق ایام وقوع واگذاری‌ها، سؤالی بزرگ را در ذهن ایجاد می‌کند که چرا این مهم این همه‌سال با گره‌ای کور به‌جامانده و تاوان آن را مردمی داده‌اند که کمترین نقش و تقصیری نداشته‌اند.
شهر کیلان ‌سال‌هاست درگیر این موضوع بوده و در این در حالی است که به سمت این واگذاری‌ها هدایت شده و به امید به ثمر نشستن پروژه واگذاری‌ها هزینه‌های بسیاری را متقبل شده؛ مبالغ قابل‌توجهی که از بیت‌المال شهر و پیرو قول‌های متعدد پرداخت شده‌اند که در تمام سال‌های گذشته هرگز از این هزینه‌های پرداختی و قول‌های داده شده به کیلان سخنی به میان نیامده و گرفتاری مردم به چشم نیامده و روزبه‌روز به سیاهی افزوده شده است.

*سمی که ۲۰ سال داروی آن پیدا نشده است/ موظفیم سال ۱۴۰۲ را به سال مهار مشکلات تبدیل کنیم

رئیس شورای اسلامی شهر کیلان در ادامه با تأکید بر اینکه باید برای تعیین تکلیف قانونی تدبیری چاره کرد، گفت: زمان زیادی ازدست‌رفته‌، اما امسال سال مهار تورم است؛ تورم اقتصادی مشکلات طاقت‌فرسایی را ایجاد کرده که رهبر عزیزمان در نام‌گذاری سال، مهار تورم را آورده‌اند.

آقاجان‌احمدی تصریح کرد: این تورم تنها مشکل بزرگ مردم نیست که با نام‌گذاری سال مسئولان صرفاً موظف به برنامه‌ریزی برای مهار آن باشند، بلکه برای مهار همه مواردی که مانع آرامش و پیشرفت و تولید امید در جامعه شده‌اند، باید جهادی کار کنیم تا نتیجه شیرین امر ولی در نامگذاری سال را مردم به وضوح لمس کنند. باید تلاش کنیم تا سال ۱۴۰۲ به برکت هم‌زمانی بهار قرآن و طبیعت و به واسطه نام‌گذاری به جایی که رهبر عزیزمان داشته‌اند به سال مهار و ازبین‌رفتن مشکلات مردم تبدیل شود مطیع و سرباز ولایت بودی با چیزی جز این حاصل نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در زمان دو دهه‌ای، بزرگ‌ترین پروژه‌ها آغاز شده و به اجرا می‌رسند، مگر این چه سمی بوده که ۲۰ سال داروی آن را پیدا نکرده‌ایم؟ چرا علی‌رغم وجود این همه مردم درگیر راهکاری جستجو نشده است؟ این وضعیت قطعاً با حضور دولت مردمی حضرت آیت‌الله رئیسی و مدیران متعهد امروز تغییر خواهد کرد؛ نتایج بررسی‌ها در روزهای آینده به گزارشی مستند تبدیل می‌شود و این اسناد و مدارک به بسیاری از مسائل پاسخ خواهند داد.

رئیس شورای اسلامی شهر کیلان اضافه کرد: امیدواریم در این ایام که همه مسئولان اندیشه گره‌گشایی از مشکلات جامعه را در سر دارند، با اطلاعات کامل برنامه نهایی جهت تعیین تکلیف فوری و قانونی مسئله واگذاری‌ها تدوین گردد.

به منظور اطمینان خاطر به مردم

آقاجان‌احمدی اظهار داشت: افرادی که صورت‌جلسه واگذاری سنوات قبل در شهر کیلان را در اختیار دارند، یقین داشته باشند که سرعت و نحوه پیگیری و اقدامات در سال ۱۴۰۲ متفاوت خواهد بود؛ مدیریت شهری کیلان در حدود یک سال و نیم گذشته با صرف زمان حداکثری و اقدامات مستمر در چند فاز تعریف شده، اقدامات مفیدی داشته که حاصل آن ایجاد شرایطی متفاوت برای ادامه کار است.

وی تأکید کرد: یقین داشته باشید که مسئولان مرتبط فراتر هم، عزم جدی به‌منظور تعیین تکلیف قانونی مسئله دارند و با تلاشی مضاعف، شاهد تعیین تکلیف قانونی خواهیم بود و امیدواریم در این راه با صبر و دعای خیر یاریگر ما باشید.

پایان پیام/

لینک کوتاه : https://kilannews.ir/?p=833

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.